НБУ оприлюднив постанову № 515, якою вводиться обов'язковий продаж 100% надходжень в іноземній валюті

Нацбанк посилив заходи валютного регулювання: відтепер замість продажу 50% валютних надходжень, примусовому обміну підлягатимуть надходження у повному об’ємі. Дане положення стосується такихсуб’єктів, що отримують з-за кордону надходження в іноземній валюті: юридичні особи, фізичні особи-підприємці, а також іноземні представництва. Не підпадають під дію обмежень офіційні представництва та уповноважені банки.

У випадку якщо резидентом був відкритий рахунок у іноземній валюті за межами України (згідно виданої йому індивідуальної ліцензії Нацбанку), а також у випадку відкриття суб’єктами господарювання окремого рахунку для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи та при умові надходження на такі рахунки валютних коштів, обслуговуючий банк також зобов’язаний буде реалізовувати 100 % валютних надходжень.

Окремо Постановою визначено групи надходжень в інвалюті, що не підлягають обов’язковому продажу, серед яких визначено наступні: надходження на користь держави; за кредитами, позиками залученими згідно визнаних парламентом міжнародних договорів; за програмами технічної допомоги (міжнародної) та ряд інших груп.

Також продовжено дію скороченого строку в 90 календарних днів щодо розрахунків по операціям з експорту продукції, робіт або послуг та прав інтелектуальної власності, а також імпортних операцій резидентів.

Новий порядок ускладнюватиме ведення діяльності вищенаведеним суб’єктам, що мають необхідність розрахунків у валюті. При цьому втрати будуть як прямі (при сплаті комісії за банківські операції у випадку необхідності купівлі валюти), так і непрямі - у вигляді різниці курсів.

Важливим є і той момент, що банки, уповноважені на здійснення обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті, дані операції здійснюватимуть не пізніше наступного дня після нарахування таких надходжень на рахунок, причому без доручення клієнта. Фактично, дані кошти будуть продаватися не раніше наступного дня з моменту їх надходження, і це дозволить банкам безперешкодно і безкоштовно користуватися переведеними коштами.

При цьому НБУ, за підозри про недобросовісний характер платежів, має право витребувати документи, що підтверджують зворотне або зупинити проведення операції.

Такий порядок проведення операцій з надходженнями суб’єктів в іноземній валюті діятиме з 21 серпня по 21 листопада 2014.